Alarm samochodowy z powiadomieniem GSM

W artykule prezentowany jest przykład aplikacji, która opisuje sposób podłączenia telefonu GSM do systemu z mikrokontrolerem. Napisany dla mikrokontrolera program, to rodzaj alarmu z powiadomieniem, który może zostać zainstalowany na przykład w samochodzie. Jednak opisywaną aplikację bardziej należy traktować jako pewną sugestię, co do wykonania części sprzętowej i interfejsu łączącego mikrokontroler z telefonem GSM, aniżeli gotowe do wykorzystania urządzenie.

Oto funkcje realizowane przez mikrokontroler w prezentowanej aplikacji:
- wysyłanie powiadomienia o załączeniu przez SMS,
- wyłączenie alarmu przez identyfikację osoby dzwoniącej,
- możliwość odbioru SMS z komendami (niewykorzystana, jednak obecna w bibliotekach języka C i gotowa do użycia).
Program sterujący napisany jest w języku C dla mikrokontrolera 8051. Opisywane wyżej funkcje zaimplementowano w bibliotekach i przypuszczalnie mogą być użyte nie tylko z kompilatorem RC-51, za pomocą którego pisałem program. Wymagają jednak pewnej inwencji własnej Czytelnika i ewentualnej parametryzacji. Jeszcze raz powtórzę, że aplikację należy traktować jako przykład połączenia mikrokontrolera z telefonem GSM z użyciem ogólnie dostępnych podzespołów.

Opis układu

Sterownik alarmu zbudowano z użyciem mikrokontrolera AT89S8252-24JI (w obudowie PLCC) taktowanego kwarcem o częstotliwości 11,0592 MHz. Mikrokontroler ma dołączoną zewnętrzną pamięć RAM o pojemności 8kB, która pracuje w obszarze XDATA, wykorzystując adresy od 0x0000 do 0x1FFF. Aplikacja wykorzystuje ją jako bufor od odbioru komunikatów SMS (zmienna UDBuf o rozmiarze 1kB), pozostawiając sporą jej część na różne inne zmienne użytkownika.
Mikrokontroler AT89S8252 zgodny programowo i pod względem architektury jest ze standardowym INTEL 8052. Szyna danych ma długość 8 bitów a szyna adresowa 16 bitów. Ze zgodności tej wynika również fakt, że młodszy bajt adresu urządzenia zewnętrznego oraz 8-bitowe słowo danych, są multipleksowane na wyprowadzeniach portu P0. Jako pierwszy wyprowadzany jest adres, później zmienia się stan linii ALE z wysokiego na niski, a następnie odczytywane lub zapisywane jest słowo danych. Sekwencja ta powtarza się dla każdej operacji odczytu czy zapisu komórki pamięci zewnętrznej. W związku z tym adres musi zostać zapamiętany w zewnętrznym przerzutniku. Rolę tę pełni układ U2 tj. 8-krotny przerzutnik typu „D” 74LS373 (lub 74HCT373).
Na płytce brak jest dekodera adresów rozróżniającego wybrane komórki pamięci. Zakłada się, że pamięć U3 (statyczny RAM typu 6264) pracuje zawsze, gdy linia adresowa A13 ma stan niski. Kierunkiem przepływu danych (zapis / odczyt) sterują sygnały RD (read tj. odczyt) i WR (write tj. zapis) wyprowadzane przez mikrokontroler a zależne od realizowanych przezeń rozkazów zapisu czy odczytu danych.
Funkcję interfejsu pomiędzy mikrokontrolerem a telefonem GSM pełni układ U7 typu MAX232 (lub odpowiednik). Sygnały z wyprowadzeń interfejsu UART mikrokontrolera, poprzez układ MAX, doprowadzone są do złącza X14. Jest to złącze 9-cio wyprowadzeniowe złącze męskie typu DSUB, identyczne z zalecanym dla urządzeń DTE przez standard EIA232 (to jest takie, jak w komputerze PC). Do komunikacji wykorzystywane są tylko dwa sygnały, RXD i TXD, inne doprowadzenie bądź to nie są podłączone, bądź to służą do doprowadzenia zasilania. Tu kilka słów wyjaśnienia.
Rozmieszczenie wyprowadzeń złącza C35i opisano w tabeli 1. Oryginalnie, do połączenia płytki z telefonem GSM, używane były kupione za pomocą serwisu Allegro kable do transmisji danych, przeznaczone dla telefonu ERICSSON T10 lub SIEMENS C/S/M35, w zależności od dołączonego modelu aparatu. Cechą charakterystyczną tych kabli jest fakt, że czerpią one zasilanie z nieużywanych wyprowadzeń interfejsu RS232. W związku z tym, wymagane było dołączenie napięcia zasilającego do odpowiednich wyprowadzeń złącza. Napięcie zasilające układy na płytce, to jest pochodzące z wewnętrznego zasilacza +5V, okazało się do tego celu zupełnie wystarczające. Oczywiście nie jest to zgodne ze standardem wyprowadzeń sygnałów i w przypadku użycia zewnętrznego modemu GSM podłączanego za pomocą kabla do transmisji szeregowej, należy te doprowadzenia napięcia zasilania odciąć.

Tab. 1. Wyprowadzenia złącza telefonu Siemens C35i

zlacze-c35

Numer

wypr.

Nazwa

Opis

Uwagi

1

GND

masa

ogólna masa zasilania

2

SB

kontrola ładowania

L = ładowarka 0,15A
H = ładowarka 1A

3

CHARGE

ładowarka

U = 6,1..8V

4

BATT

napięcie zasilania dla akcesoriów

U = 3,0..3,9V
Umin = 2,6V
Imax = 0,1A

5

DATA OUT

wyjście danych

rezystor pull-up wewnątrz telefonu

6

DATA IN

wejście danych

rezystor pull-down wewnątrz telefonu

7

Z_CLK

sygnał zegara int. urządzeń zewn.

 

8

Z_DATA

sygnał danych int. urządzeń zewn.

 

9

MICG

masa zewn. mikrofonu

do zestawu słuchawkowego itp.

10

MIC

mikrofon

z zestawu słuchawkowego itp.
(U = 1,5Vpp)

11

AUD

zewn. słuchawka

do zestawu słuchawkowego itp.
(U = 1,5Vpp)

12

AUDG

masa dla zewn. słuchawki

masa zewnętrznej słuchawki

 

Rozwiązanie takie ma swoje zalety, mimo swojej dosyć wysokiej ceny: za układ MAX trzeba zapłacić kilka złotych a za kabel kilkanaście. Zyskuje się jednak w ten sposób możliwość testowania i uruchomienia płytki za pomocą komputera PC i programu terminal (komendy wysyłane są jako łańcuchy znaków i mogą być obserwowane na ekranie PC, natomiast odpowiedzi telefonu można wpisywać ręcznie) a dodatkowo każdy firmowy kabel wyposażony jest w odpowiednie złącze do telefonu. Odpada więc problem z jego zakupem i unika się sytuacji uszkodzenia aparatu przez różne „samoróbki”.
Niestety nie rozwiązuje to problemu zasilania telefonu. Oczywiście każdy aparat telefoniczny GSM wyposażony jest w lepszy lub gorszy akumulator. Wymaga on jednak okresowego ładowania, którego częstość zależy od jakości i stopnia zużycia akumulatora. Akumulatora nie można jednak ładować prądem „wprost”, co oznacza, że ładowarka powinna być „inteligentna” i dostosowywać ilość dostarczanej energii do stanu naładowania akumulatora. I tu napotkać można pewien problem: niektóre telefony mają tę „inteligencję” wbudowaną, inne wymagają wykonania odpowiedniego układu ładowania. Używany przeze mnie w testach telefon SIEMENS C35 został przez producenta wyposażony w układ sterowania ładowaniem akumulatora i jest do zastosowania w systemach embedded wręcz idealny. Nie dosyć, że do poprawnej pracy wystarcza doprowadzenie napięcia +5 (maksymalnie 8V) podanego pomiędzy doprowadzenia 1 i 2 a 3 złącza, to jeszcze na dodatek sterowanie telefonem jest proste i bezproblemowe. Praktycznie niemal wszystkie funkcje telefonu mogą być załączane z użyciem komend AT i prostej transmisji szeregowej przez interfejs UART. Niestety w celu doprowadzenia zasilania, wtyczka oryginalnego kabla musi być rozebrana a napięcie doprowadzone indywidualnie. Aplikacja nie opisuje, w jaki sposób ma to być zrobione. Można to jednak w prosty sposób zrobić samemu, chociażby posługując się opisem złącza telefonu.
Sygnały z czujników zewnętrznych odizolowane są transoptorami. Napięcie doprowadzane jest pomiędzy anodę i katodę diody LED sterując załączaniem odpowiedniego tranzystora. Napięcie z kolektora doprowadzane jest na wejście układu multipleksera typu 74LS157 (lub 74HCT157) wybierającego jedno z dwóch wejść, w zależności od stanu doprowadzonego na wejście sterujące A/B (nóżka 1 układu 74LS157).
Użycie jednego z dwóch układów: multipleksera lub bufora szyny danych wybieranego przez odpowiedni adres obecny na szynie adresowej, było konieczne ze względu ograniczenie liczby wyprowadzeń. Jako układ wykonawczy pracuje ULN2003A sterujący pracą przekaźników oraz zasilaniem brzęczka.
Ostatnim wymagającym omówienia jest układ produkcji Texas Instruments, TL7705. Należy on do grupy układów, tak zwanych nadzorców napięcia zasilającego (voltage supervisors) i w tej aplikacji służy do wypracowania sygnału zerującego mikrokontroler reset. Układ pracuje, o ile doprowadzenie RIN znajduje się w stanie wysokim oraz napięcie doprowadzone do wejścia pomiarowego SEN ma odpowiednią wartość. W związku z tym, że wejście pomiarowe dołączone jest wprost do napięcia zasilającego mikrokontroler, pełni ono funkcję wyłącznie pomiarową. Inaczej jest w przypadku wejścia RIN – to doprowadzone jest do złącza interfejsu SPI umożliwiając programowanie mikrokontrolera w układzie. Obecny na tym doprowadzeniu stan niski umożliwia przejście w tryb zapisu pamięci wewnętrznej FLASH (wymagany jest dla tego trybu aktywny sygnał zerowania mikrokontrolera reset).
Aktywnym sygnałem wyjściowym TL7705 może być stan niski (wyprowadzenie 5) lub wysoki (wyprowadzenie 6). Sygnały wyjściowe doprowadzone są do zworek JP1 i JP2. Uwaga: wlutowana może być tylko jedna z nich. Umożliwia to wykorzystanie w płytce mikrokontrolera AT89S8252 (należy wlutować zworkę JP1) lub zgodnego z nim pod względem wyprowadzeń mikrokontrolera AVR, na przykład AT90S8515 wymagającego, aby stanem aktywnym sygnału reset był stan niski.
Płytka przystosowana jest do zasilania napięciem +12V pochodzącym z zewnętrznego źródła napięcia zasilającego. Wartość napięcia to nie tyle wymóg przetwornicy zasilającej (ta pracuje poprawnie w zakresie od +7 do +35V) ile użytych przekaźników. Zasila ono wprost cewki przekaźników oraz prosty układ przetwornicy step-down zbudowanej z użyciem układu typu LM2575-T5.0 produkcji firmy National Semiconductors. Mimo, iż na płytce przewidziano miejsce na radiator, w normalnych warunkach pracy nie musi on być instalowany.

Montaż i użytkowanie

Układ zmontowany został na płytce dwustronnej z metalizacją otworów. Montaż jest mieszany, to jest do konstrukcji urządzenia wykorzystano zarówno elementy do montażu przewlekanego (dioda LED, podstawka mikrokontrolera, rezonator kwarcowy, układy scalone i transoptory, dławik i dioda, terminatory itp.) jak i do montażu powierzchniowego (niemalże wszystkie elementy R i C z wyjątkiem kondensatorów elektrolitycznych). Nie ma jakiś szczególnych zaleceń odnośnie kolejności montażu – ta może być dowolna. Moim zdaniem osoby nie mające doświadczenia z aplikacjami przetwornic napięcia zasilania, powinny zacząć od wlutowania elementów przetwornicy zasilającej, doprowadzenia napięcia +12V oraz pomiaru napięcia wyjściowego. Uchroni to układ mikrokontrolera przed uszkodzeniem w przypadku, gdy popełnione zostaną błędy montażowe. Napięcie wyjściowe najlepiej jest mierzyć oscyloskopem, który umożliwi również obserwację jego kształtu. Pozwoli to uniknąć problemów nie tylko z zasilaniem układów TTL czy mikrokontrolera, ale również z przypadkowymi załączeniami sygnału reset na wyjściu TL7705.
Jako aktywny uważany jest stan wysoki napięcia doprowadzonego do złącza X2..X9. Musi być ono na tyle duże, aby zaświecić diodę LED znajdującą się wewnątrz struktury transoptora. W związku z tym rezystory R4..R11 należy dobrać w zależności o przewidywanej wartości napięcia pochodzącego z czujników. Wykorzystując transoptory PC849 lub ich odpowiedniki LT849 (o nieco wyższym prądzie załączenia i gorszym współczynniku przenoszenia) wartość rezystancji R4..R11 można obliczyć jako: R=(Uwe-1,5V)/0,012A [Ohm].W przypadku doprowadzenia zewnętrznego napięcia o wartości 12V, zalecane jest użycie rezystorów o wartości 1..1,2kΩ. Oczywiście rezystory mogą być różne dla różnych wejść (uwaga: złącze X2 przeznaczone jest do dołączenia przycisku załączającego alarm!). Podobnie wymagane jest dobranie wartości rezystora R12 w zależności od posiadanego buzzer’a R12=(12V-Uzas.buzz)/Izas_buzz [Ohm].
Program sterujący został skompilowany wraz z kodem PIN zapamiętanym jako stała. Kod PIN wprowadzany jest do telefonu tuż po załączeniu zasilania i jest to pierwsze przesyłane przez program polecenie do aparatu GSM. Oczywiście numer ten może być inny dla każdej karty PIN i w związku z tym możliwe są dwa rozwiązania: albo zmiana numeru PIN na zgodny z aplikacją sterującą (w tym przypadku jest to liczba 9861) albo skompilowanie programu z inną stałą. Jej deklarację zawiera plik nagłówkowy „VARIABLES35.H” i tam może być ona zmieniona. Jest to o tyle ważne, że po wprowadzeniu kodu PIN aplikacja sterująca bada odpowiedź telefonu i jeśli zwracany komunikat jest różny od „OK”, to program zasygnalizuje błąd komunikacji z telefonem i praktycznie zakończy pracę. Będzie o tym mowa dalej, przy omawianiu szczegółów związanych z cechami aplikacji sterującej.
Sygnały z czujników alarmowych muszą być doprowadzone do złącz X2..X9 z tym, że złącze X2 dodatkowo służy do załączania trybu czuwania alarmu. Podanie na wejście X2 napięcia (zgodnie z zasadami opisywanymi dla czujników) przez czas około 1 sekundy, powoduje zmianę trybu z nieaktywnego na czuwania. Po tej zmianie ponowne podanie sygnału (już znacznie krótszego, około 200 ms) na X2 spowoduje załączenie alarmu. Wejście to funkcjonuje identycznie, jak na X3..X9.
Płytka wyposażona jest w dwa, niezależnie załączane przekaźniki. Mogą one być użyte w zupełnie dowolny sposób, zgodnie z inwencją użytkownika. Można na przykład wyposażyć aplikację w prosty interpreter poleceń, który będzie sterował przekaźnikami. W tym momencie, po załączeniu alarmu, RL1 pracuje w sposób przerywany a RL2 załączany jest na stałe. Pierwszy może być na przykład użyty do sygnalizacji wizualnej, na przykład za pomocą mrugających świateł kierunkowskazów, drugi do załączenia sygnalizacji dźwiękowej, przerwania obwodu zapłonu itp.
Alarm wyłączany jest dzięki identyfikacji osoby dzwoniącej. Numer telefonu próbującego nawiązać połączenie jest rozpoznawany i jeśli jest to telefon zapisany w parametrach programu jako zarządzający, alarm jest wyłączany. Połączenie przychodzące jest rozłączane po sprawdzeniu numeru telefonu, toteż jego przeprowadzenie nie pociąga za sobą praktycznie żadnych kosztów.
Alarm nie posiada dołączonego wyświetlacza, nie korzysta również z wyświetlacza telefonu. Komunikacja z użytkownikiem przeprowadzana jest za pomocą diody LED oraz komunikatów SMS. Bufor komunikatów (pamięć) jest na tyle duży, że można alarm wyposażyć w interpreter poleceń przesyłanych za pomocą SMS-ów. Układ jest w stanie bez żadnych problemów odbierać je, jednak praktyczną realizację tego zagadnienia pozostawiono inwencji użytkownika.

Aplikacja sterująca

Można zaryzykować twierdzenie, że najważniejszą funkcją aplikacji sterującej jest ta inicjująca pracę i nastawy telefonu komórkowego. Nosi ona nazwę initgsm() i została predefiniowana w bibliotece „SIEMENS35.C”. Przyjrzyjmy się realizowanym przez nią nastawom. Na listingu 1 umieszczono funkcję wraz z fragmentem pliku nagłówkowego VARIABLES35.H zawierającego definicje zmiennych i stałych przeznaczonych do wykorzystania przez różne funkcje obsługi komunikacji z aparatem GSM.

List. 1. Funkcja initgsm()
code char CPIN[] = "AT+CPIN=9861";   //wprowadzenie numeru PIN
code char ECHOOFF[] = "ATE0";        //wyłączenie echa komendy AT
code char SETNOTICE[] = "AT+CNMI=1,1,0,2";//ustawienie sposobu powiadamiania
code char SETCLIP[] = "AT+CLIP=1";   //ustawienie sposobu powiadamiania CLIP

//wysłanie numeru PIN do telefonu, ustawienie sposobu powiadamiania
bit initgsm()
{
    idata char temp[8];
    printf("%s\n",CPIN); //wprowadzenie numeru pin
    gets(&temp);         //jako pierwsze wysyłane jest 0D+0A
    gets(&temp);         //jeśli PIN był prawidłowy, to komunikat "OK"+0D+0A
                         //jeśli komunikat <>OK, zwracane 0 i koniec pracy
    if (strncmp(temp, "OK", 2) != 0) return(0);
    printf("%s\n",ECHOOFF);    //wyłączenie echa rozkazu
    gets(&temp);
    gets(&temp);
    printf("%s\n",SETNOTICE);  //ustawienie trybu powiadomienia o sms
    gets(&temp);
    gets(&temp);
    printf("%s\n",SETCLIP);    //ustawienie trybu powiadomienia funkcji CLIP
    gets(&temp);
    gets(&temp);
    return(1);
}

Wszystkie komendy AT przesyłane są do telefonu przez interfejs UART za pomocą standardowej funkcji printf() predefiniowanej przez producenta kompilatora w bibliotece stdio.h, w którą wyposażony jest praktycznie każdy kompilator języka C. Funkcja przesyła łańcuch znaków (%s) kończąc go znakiem nowej linii (\n).
Jako pierwszy, z użyciem komendy AT+CPIN=<kod pin> przesyłany jest kod PIN do telefonu. Wprowadzenie poprawnego numeru PIN jest warunkiem załączenia telefonu i realizacji przez niego jakichkolwiek innych komend wykorzystywanych przez układ alarmu. Poprawne wprowadzenie kodu PIN kończy komunikat OK. Po jego przesłaniu telefon loguje się do sieci. Aplikacja nie sprawdza jakości sygnału.
Jako następne przesyłane są następujące polecenia:
- Wyłączenie echa komendy: ATE0.
- Ustawienie sposobu powiadamiania o odebranym przez aparat komunikacie SMS: AT+CNMI=1,1,0,2 (przypomnijmy: na skutek realizacji tego polecenia powiadomienie będzie miało postać
+CMTI: <pamięć>, <numer lokalizacji> na przykład +CMTI: ”SM”, 3)
- Ustawienie sposobu funkcjonowania powiadomienia o przychodzącym połączeniu: AT+CLIP=1 (połączenie przychodzące skutkuje pojawieniem się komunikatów: RING oraz +CLIP: <numer telefonu>, <numer funkcji> na przykład
RING
+CLIP: 0603630461, 129
Po wykonaniu nastaw sposobu komunikacji z telefonem GSM, rola aplikacji sterującej sprowadza się do sprawdzania i dekodowania rozmaitych komunikatów tekstowych wysyłanych przez telefon oraz testowania stanu czujników. Niestety – operacje na łańcuchach tekstowych są stosunkowo trudne do wykonania, jeśli porównać je do operacji na liczbach. Sprawiają one trudność nie tylko programiście, ale także mikrokontrolerowi pochłaniając gro czasu CPU. Operacje te są również głównym powodem, dla którego dowolny program realizujący interfejs pomiędzy użytkownikiem a aparatem GSM jest bardzo obszerny i trudny do analizy a jego implementacja pochłania mnóstwo czasu zużytego na uruchomienie i usuwanie błędów, mimo iż nie realizuje zbyt skomplikowanych funkcji.
Początek programu głównego zawiera inicjalizację stanów portów wyjściowych, zerowanie rejestru licznika układu Watchdog oraz pobranie statusu alarmu z wewnętrznej pamięci eeprom mikrokontrolera. W przypadku, gdy komórka pamięci zawiera same wartości logiczne „1”, to jest bajt o wartości 0xFF, program interpretując tę sytuację „uważa”, że procesor nie był jeszcze używany (stan po zapisie pamięci FLASH). Do komórki pamięci eeprom zapisywana jest wartość oznaczająca stan wyłączenia alarmu. Później wykonywana jest funkcja inicjalizacji telefonu, opisywana wyżej i umieszczona na listingu 1. W przypadku, gdy inicjalizacja przebiegła pomyślnie (funkcja initgsm() zwróciła wartość true), program przechodzi do wykonywania pętli nieskończonej, sterującej podejmowaniem odpowiedniej akcji, w zależności od stanu zmiennej czujnika oraz statusu alarmu.
Program jest prosty, jego analiza nie powinna nastręczać trudności. Omówienia być może wymaga jeden szczegół. Po załączeniu alarmu, konieczne jest wykonywanie akcji związanej z obsługą załączenia przekaźników RL1 i RL2. Również w stanie czuwania, wykonywana jest funkcja odczytu stanu czujników alarmu. W związku z ich realizacją wykonywane są kolejne nieskończone pętle, która – zgodnie z założeniem, że identyfikacja numeru aparatu dzwoniącego wyłącza alarm – musi sprawdzać komunikaty docierające z dołączonego telefonu GSM. Niestety nie nadają się do tego celu standardowe funkcje scanf() czy gets(), ponieważ z założenia oczekują one na odbiór całego łańcucha znaków zakończonego na dodatek sekwencją CR-LF (0x0A-0x0D). Użycie standardowych funkcji przerwałoby, więc funkcjonowanie pętli a tym samym sygnalizację stanu załączenia. W związku z tym do obsługi odbioru komunikatu używane jest przerwanie UART. Jego obsługa załączana jest na czas obsługi funkcji załączenia sygnalizacji alarmon(). Znak docierający do UART powoduje ustawienie flagi RI a tym samym przejście do obsługi przerwania.
Format wysyłanego przez aparat GSM komunikatu CLIP jest następujący (znaki „białe” tj. nie wyświetlane przez program monitora, zastąpiono ich kodami szesnastkowymi!):
0x0D 0x0A
RING 0x0D 0x0A
0x0D 0x0A
+CLIP: 0603630461 0x0D 0x0A

Łatwo zauważyć, że znaki nowej linii oraz znaki powrotu karetki wysyłane są 4-krotnie. Właściwość tę wykorzystałem przy odbiorze komunikatu. Zmienna unsigned char OxOA_CNT pełni rolę licznika odebranych znaków końca linii. Jeśli funkcja odbioru odbierze 4 takie znaki, komunikat jest interpretowany tzn. funkcja porównuje numer telefonu odebranego z tym zapamiętanym w zmiennej SPHONE i w przypadku zgodności alarm jest wyłączany lub zerowany jest indeks bufora odbioru i program kontynuuje sygnalizację oczekując na następny komunikat. Podobnie jest w trybie czuwania.

Opis funkcji biblioteki SIEMENS35.C

W pliku nagłówkowym o nazwie SIEMENS35.H znaleźć można użyteczne funkcje obsługi telefonu SIEMENS C/S/M35. Przypuszczalnie funkcje te działać będą również z innymi telefonami, jako że komendy AT zgodne są z normami GSM. Mogą jednak wystąpić drobne różnice w ich implementacji w zależności od producenta telefonu.

extern bit initgsm();
Inicjalizacja aparatu GSM, wprowadzenie nastaw dotyczących sposobu funkcjonowania powiadomień o komunikatach SMS oraz przychodzących połączeniach i identyfikacji CLIP.

extern void sendsms(generic char *tekst);
Funkcja wysyłająca SMS. Tutaj zaimplementowana w uproszczonej postaci zakładającej, że program zawierać będzie stałe parametry SMS (łącznie z numerem odbiorcy SMS!) a zmieniać się będzie jedynie przesyłany komunikat. Oczywiście funkcję można zmienić i uprościć, w zależności od posiadanego modelu telefonu. W podanej tu postaci, funkcja działa poprawnie z wszystkimi aparatami obsługującymi tryb PDU w sieci PLUS GSM.
Dostosowanie do innej sieci wymaga zmiany lub parametryzacji następujących stałych, które można odnaleźć w pliku VARIABLES35.H:
- code char LOSCA = 0x07; długość numery Centrum Usług (dla większości sieci nie będzie wymagać zmiany),
- code char TOSCA = 0x91; typ numeracji Centrum Usług (omawiany w rozdziale 2.2 – tutaj numeracja międzynarodowa), podobnie, jak LOSCA nie będzie wymagać zmiany dla większości operatorów,
- code char SCA[] = "8406010013F0"; zakodowany zgodnie z zasadami kodowania informacji w PDU numer Centrum Usług, tutaj podany dla sieci PLUS GSM (48601000310); wymaga zmiany w zależności od operatora, zalecane jest zachowanie formatu międzynarodowego,
- code char FO = 0x11; pierwszy oktet dla wysyłanego komunikatu SMS, można pozostawić bez zmian,
- code char MR = 0x00; numer odniesienia dla komunikatu SMS; dla komunikatów jednoczęściowych nie wymaga zmiany i nie zależy od operatora,
- code char LODA = 0x0B; liczba cyfr numeru telefonu ODBIORCA; zalecane jest pozostawieni i zachowanie numeracji międzynarodowej dla następnego parametru,
- code char TODA = 0x91; numeracja międzynarodowa dla numeru telefonu ODBIORCA
- code char DA[] = "8406630364F1"; numer telefonu odbiorcy komunikatu SMS, tu zadeklarowany jako stały numer w sieci PLUS GSM (48603630461); zalecane jest zachowanie formatu numeracji międzynarodowej,
- code char PID = 0x00; identyfikator protokołu komunikacyjnego dla wiadomości SMS; nie zależy od operatora i będzie taki sam dla standardowych SMS wysyłanych za pomocą różnych sieci,
- code char DCS = 0x00; schemat kodowania wiadomości – zalecane pozostawienie, jednak nie można używać znaków narodowych, tylko standardowe ASCII,
- code char SCTS = 0x8F; okres ważności dla komunikatu SMS, tutaj 12 godzin,
- code char SPHONE[] = "0603630461"; numer telefonu uprawnionego do wyłączenia sygnalizacji alarmu lub stanu czuwania.

extern void receivesms(generic char *tekst);
Funkcja odbiera i dekoduje komunikat SMS. Działa poprawnie, jeśli aparat otrzymał wcześniej w wyniku inicjalizacji komendę AT+CNMI=1,1,0,2 ustawiającą sposób powiadamiania o nowym komunikacie SMS. Jako parametr wywołania musi być podany wskaźnik do bufora, w którym znajdzie się zdekodowany komunikat. Bufor musi być na tyle obszerny, aby pomieścić całość komunikatu, nie tylko treść danych użytkownika. Zalecana wielkość to co najmniej 300 bajtów. Po odczycie komunikat jest usuwany z pamięci teelfonu.

extern bit gsmconnected();
Funkcja zwraca wartość logiczną true, jeśli aparat GSM jest podłączony. Sprawdzenie wykonywane jest w nieco prymitywny sposób. Załączany jest układ watchdog z nastawą 2048ms a do aparatu wysyłana jest komenda AT i pobierana jest odpowiedź. Jeśli aparat wysłał komunikat „OK”, funkcja odbiera go i zwraca wartość logiczną true i wyłącza watchdog. Jeśli aparat nie wysłał komunikatu zadziała watchdog przeprowadzając zerowanie mikrokontrolera. Jeśli natomiast zwrócony został inny komunikat niż „OK”, funkcja wyłącza watchdog i zwraca wartość logiczną false.

extern void disconnect();
Wywołanie realizacji komendy AT+CHUP powodującej przerwanie połączenia przez „odłożenie słuchawki”.

extern void delay(unsigned int k);
Funkcja realizuje opóźnienie o czasie trwania około k x 1 ms. Działa poprawnie dla zegara o częstotliwości 11,0592MHz oraz mikrokontrolera ze standardowym (1 cykl maszynowy = 12 cykli zegarowych) rdzeniem 8051 lub 8052.

extern void wdtreset();
Zerowanie timer’a układu watchdog.

 

Jacek Bogusz

j.bogusz@easy-soft.net.pl

http://www.tomaszbogusz.blox.pl/

ZałącznikWielkość
Schemat i płytka (a-sam-sch.zip)87.82 KB
Źródło programu (a-sam.zip)37.9 KB

Odpowiedzi

Zmiana procesora na AT89S8253

Jestem w trakcie montażu projektu i niedługo chciałbym go uruchomić i testować. Mam pytanie co do procesora bo dostałem AT89S8253 zamiast 8252.
Co będe musiał pozmieniać w programie żeby mi wszystko zadziałało bo ten procesor jest niby jego nowszym zamiennikiem.
Pozdrawiam Tomek

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.