Watchdog
Dodane przez Pierwszy w dniu 31 sie. 2011 o godzinie 11:42.
Witam forumowiczow :) zwazywszy ze jest was tak wiele mam nadzieje na konkretna odpowiedz... Wlasnie zaczynam bawic sie z AVRami i chcialbym sie wglabic w temat watchdog, interesuje mnie czy warto stosowac watchdogi. Licze na ciekawa dyskusje.
Odpowiedzi
Czasami po prostu nie ma
Czasami po prostu nie ma wyboru. W niektórych mikrokontrolerach watchdog jest załączony na stałe i programista musi go obsłużyć. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na postawione przez Ciebie pytanie. Na początku, gdy uczyłem się programowania, zawsze wyłączałem watchdog, bo komplikował mi życie ;-) Później, gdy tworzyłem oprogramowanie komercyjne, zawsze włączałem watchdog i dodawałem specjalne mechanizmy restartu mikrokontrolera, tak aby zależnie od powodu zerowania CPU "wskoczyć" w określone miejsce w programie.
Moim zdaniem musisz podejść do tego zagadnienia zdroworozsądkowo. Jeśli piszesz program np. do sterowania zabawką, do której zawsze będziesz mógł podejść i ją włączyć/wyłączyć w wypadku zawieszenia się programu, to jest to łatwiejsze, niż obsługa watchdoga w programie. Jeśli natomiast napiszesz program do obsługi pieca CO, to trzeba włączyć watchdog. Po pierwsze, użytkownicy nie będą tam zbyt często zaglądali. Po drugie, nie zawsze takie urządzenie instaluje się w ogólnie dostępnym miejscu. Wiem, zawsze można wyłączyć zasilanie całego budynku :-)))