Książka: Android. Podstawy tworzenia aplikacji.

Książka: Android. Podstawy tworzenia aplikacji.

Współcześnie coraz częściej programista musi utworzyć jakiś „kawałek aplikacji” dla urządzenia mobilnego. Najczęściej jest to smartfon lub tablet, ale może też nim być komputer jednopłytkowy. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych systemów operacyjnych jest Android, o którego podstawach programowania opowiada ta książka.

Dobrze, że książka powstała na bazie doświadczeń autora wyniesionych z prowadzonych przez niego lekcji programowania. Dzięki temu nie ma w niej zbyt wielu rozważań teoretycznych, ale już pierwszy rozdział zawiera opis instalowania środowiska programistycznego i od razu przystępujemy do pracy. Czytając książkę i jednocześnie ucząc się tworzenia aplikacji w Androidzie miałem wrażenie, że autor skupia się na tym, co szybko „chwyta za serce” umożliwiając potencjalnemu czytelnikowi łatwe osiągnięcie efektu. Autor dosłownie prowadząc czytelnika za rękę przez środowisko projektowe w pierwszej kolejności pokazuje, jak wykonać ładnie wyglądającą aplikację i wyświetlić ją na ekranie urządzenia. Z doświadczenia wiem, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i adept zachęcony pierwszymi sukcesami z ochotą sięgnie po inne techniki, wykonując obsługę wirtualnych przycisków i wykorzystując zaawansowane funkcje systemu operacyjnego.
Moim zdaniem książka jest napisana konkretnie, przystępnym językiem i pozwala na rozpoczęcie tworzenia aplikacji dla systemu Android dosłownie każdemu, bez względu na to czy będzie to uczeń szkoły średniej, czy konstruktor mający za sobą lata praktyki w programowaniu mikrokontrolerów i chcący np. zastosować tablet w roli interfejsu HMI w tworzonym przez siebie urządzeniu. Książka świetnie wprowadza w świat aplikacji dla systemu Android, ale trzeba szczególnie podkreślić słowo wprowadza. Po bardziej zaawansowane techniki programowania trzeba będzie sięgnąć do innych źródeł.
Treść poszczególnych rozdziałów jest ułożona w formie poleceń przypominających instrukcję obsługi. Dzięki takiej formie zmniejsza się możliwości pomyłki. Na koniec dodam, że do pełnego zrozumienia zawartości książki przyda się znajomość języków C, C++ lub C#, a jeszcze lepiej Java, w którym programuje się Androida. Niemniej książka jest tak napisana, że nawet ktoś niebędący programistą, przepisując treści w niej zawarte i wykonując opisane polecenia, również ma szansę na zakończenie swoich działań sukcesem. Pozwala to na użycie książki jako podręcznika podczas ćwiczeń laboratoryjnych czy zajęć dla młodzieży.
Moim zdaniem jest to dobra, potrzebna pozycja na rynku, a tym bardziej cieszy mnie fakt, że nie jest to tłumaczenie, a książka polskiego autora.

http://www.tomaszbogusz.blox.pl/

Dodaj nowy komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.